2018./2019.
Europska komisija 2018. godinu proglasila je Europskom godinom kulturne baštine. U želji za prigodnim obilježavanjem godine u Osnovnoj školi „Ljubo Babić” u Jastrebarskom pokrenut je projekt Upoznajmo kulturnu baštinu.
U projekt se uključilo 11 izvannastavnih aktivnosti i više od dvije stotine učenika.
U projekt se uključilo 11 izvannastavnih aktivnosti i više od dvije stotine učenika.
Tijekom rada na projektu ostvarene su brojne aktivnosti – učenici su posjetili muzeje i galerije, obrtnike, u školi su upriličena gostovanja, organizirale su se i provele radionice i predavanja.
AKTIVNOSTI PROVEDENE TIJEKOM PROJEKTA
|
|
Tijekom projekta ostvarena je izvrsna suradnja s lokalnom zajednicom, Gradskim muzejom Jastrebarsko i Gradskom galerijom, Centrom za kulturu Jastrebarsko, Pastoralnim centrom te brojnim udrugama i društvima (Udruga jasličara, Kulturno-umjetničko društvo Lipa iz Slavetića, Etno udruga Sveta Jana…). Ostvarena je i suradnja s velikim brojem turističkih zajednica diljem Hrvatske koje su nam pomogle u prikupljanju materijala.
ČUVARI NARODNOG BLAGA
Čuvari narodnog blaga istraživali su običaje jaskanskoga kraja, sakupljali narodne priče, legende, pjesme i brojalice i zapisivali sakupljeno narodno blago. Učenici su se upoznali i s najznačajnijim kajkavskim pjesnicima, čitali pjesme napisane na kajkavskome narječju a i sami se okušali u stvaranju literarnih radova na zavičajnome govoru. Pretražili su i obiteljske albume u potrazi za fotografijama kojima je ovjekovječeno bogatstvo i raznolikost narodnih nošnji jaskanskoga kraja.
Rezultati istraživanja objedinjeni su i tiskani u malom zborniku učeničkih radova.
U sam zbornik je, osim navedenih sadržaja, uključen i pregled najznačajnijih narodnih običaja prigorskoga kraja na temelju proučenog djela Vatroslava Rožića Prigorje. Narodni život i običaji – vrsne etnografske monografije o životu i običajima Plješivičkog prigorja. Pregled su pripremili učenici sedmog razreda pod vodstvom učitelja povijesti Marija Samarina. |
IZLOŽBA
Po završetku projekta, u suradnji s Centrom za kulturu Jastrebarsko i Gradskim muzejom Jastrebarsko, postavljena je i otvorena izložba u prostoru obnovljene Žitnice dvorca Erdödy u Jastrebarskom.
Izložba je tematski bila podijeljena na dva dijela. Prvi je dio obuhvatio trinaest hrvatskih dobara na UNESCO-ovu Reprezentativnom popisu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva, dok je drugi dio bio posvećen kulturnoj baštini jaskanskoga kraja. Kulturna dobra predstavljena su plakatima a tekstovi plakata o nematerijalnim kulturnim dobrima na UNESCO-ovu popisu prevedeni su i na engleski jezik.
otvorenje izložbe
Žitnica dvorca Erdödy |
|
UREĐENJE ŠKOLE
Za vrijeme provedbe projekta u školi se prikupila i uredila mala etnografska zbirka uporabnih predmeta našega kraja.
|
|